Úvod » Sbírka pro Pustevny

Sbírka pro Pustevny

Zakoupením knihy Radhošť, historie a současnost přispějete částkou 50 Kč na obnovu vyhořelé národní kulturní památky Libušín na Pustevnách. Částku poukážeme na účet Valašského muzea v přírodě, které vyhlásilo veřejnou sbírku na obnovu stavby. Při zakoupení knihy obdržíte doklad, že jste touto formou sbírku podpořili. Pravidelně budeme zveřejňovat na stránkách Nakladatelství STOPA, kolik knih bylo ve prospěch sbírky zakoupeno. Knihy je možné objednat v eshopu Nakladatelství STOPA www.knihyproregion.cz nebo na e-mailové adrese: info@knihyproregion.cz.

Kniha Radhošť, historie a současnost se stala poslední publikací, v níž je podrobně zachycena historie dřevěných staveb Maměnky a Libušína architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách, a to od jejich vzniku v roce 1898 až po rok 2013. Stavbu Libušín, pojmenovanou po bájné kněžně Libuši, zničil v březnu 2014 požár. Zanikla i vzácná secesní jídelna vyzdobená také malbami malíře Mikoláše Alše, na nichž byly zobrazeny výjevy z českých pověstí a legend.

 

 

Dřevěné stavby Dušana Jurkoviče na Pustevnách, které leží až na samém východě Moravy u hranic se Slovenskem, jsou unikátní jako příklad toho, jak se na našem území prolínaly vlivy český, moravský i slovenský. Sám architekt Jurkovič byl slovenského původu a ve své tvorbě čerpal ze slovenské i moravské lidové architektury, ale její prvky dokázal uplatnit v univerzálním a na přelomu 19. a 20. století moderním secesním stylu. Stavby Maměnka a Libušín vznikly ve stejné době jako v Praze secesní Obecní dům, Wilsonovo nádraží nebo hotely Evropa a Garni na Václavském náměstí. Nástěnná malba sv. Václava na koni od Mikoláše Alše, která zdobila secesní jídelnu Libušína, představovala hlubokou stopu zanechanou sílícím českým národním obrozením. A to v době, kdy do vzniku samostatného československého státu zbývalo ještě dvacet let. Díky své historické i umělecké hodnotě byly stavby Maměnka a Libušín na Pustevnách prohlášeny za Národní kulturní památku.